14.4 C
Arta
Πέμπτη, 21 Οκτωβρίου, 2021

Αντίο Κατάρ. Καλύτερη από τη Σουηδία η εθνική μας αλλά έχασε 2-0

Την ήττα με 2-0 γνώρισε η εθνική μας ομάδα ποδοσφαίρου από τη Σουηδία και είδε πλέον τις ελπίδες της για πρόκριση στο Μουντιάλ του Κατάρ να εξανεμίζονται.

Το τελικό αποτέλεσμα πάντως είναι μια μαγική εικόνα. Η ελληνική ομάδα άξιζε ακόμα και τη νίκη απόψε, αλλά πλήρωσε τα δύο τραγικά αμυντικά λάθη και δώρισε το ματς στους Σουηδούς.

Η εθνική μας ήταν ανώτερη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Σε αυτό το διάστημα ήταν άψογη από τακτικής άποψης, κυκλοφόρησε σωστά τη μπάλα, και με την πολύ καλή συνολικά αμυντική της λειτουργία, βραχυκύκλωσε τους γηπεδούχους μην αφήνοντάς τους να κάνουν ούτε μια φάση.

Ό,τι είχαν να επιδείξουν οι Σουηδοί ήταν ένα μακρινό σουτ που δεν αποτέλεσε πρόβλημα για το Βλαχοδήμο. Την ίδια ώρα το ελληνικό σύνολο στην επίθεση έβγαζε “φωτιές”. Είχε 7 τελικές προσπάθειες με αποκορύφωμα δύο δοκάρια με τους Μασούρα και Παυλίδη. Η ατυχία σε όλο της το μεγαλείο.

Στο δεύτερο ημίχρονο και πάλι η ελληνική ομάδα στεκόταν άριστα στον αγωνιστικό χώρο και αν έπρεπε κάποια από τις δύο να σκοράρει ήταν η δική μας. Κι όμως. Οι ανύπαρκτοι επιθετικά γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο να σκοράρουν και μάλιστα δύο φορές.

Αρχικά, στο 58ο λεπτό, ο Ίζακ κέρδισε πέναλτι σε μια ανύποπτη φάση, με τον Μαυροδήμο να κάνει κάκιστη εκτίμηση της πορείας της μπάλας και να ανατρέπει τον αντίπαλό του. Την εκτέλεση ανέλαβε ο  Φόρσμπεργκ που δεν λάθεψε.

Από αυτό το σημείο και μετά η ελληνική ομάδα δεν επανήλθε ποτέ.
Έτσι, στο 69ο λεπτό ήρθε η χαριστική βολή. Ο τερματοφύλακας των Σουηδών με βολέ από την περιοχή του έπιασε κοιμωμένη την ελληνική άμυνα και ουσιαστικά έβγαλε ασίστ στον Ίζακ.
Ο Χατζηδιάκος άργησε να αντιδράσει και έχασε τον αντίπαλό του, ο  Βλαχοδήμος άργησε να κάνει έξοδο κι έτσι ο Ιζακ έφτασε σε ένα εύκολο 2-0.

Παρά τις προσπάθειες των διεθνών μας στο υπόλοιπο του αγώνα δεν υπήρχε η κατάλληλη ψυχολογία για την ανατροπή. Και όταν μείναμε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Χατζηδιάκου λίγο πριν το φινάλε, όλα είχαν τελειώσει.

ΣΟΥΗΔΙΑ (Γιάνε Άντερσον): Όλσεν, Αουγκούστινσον, Ντάνιελσον, Λίντελοφ, Κραφτ, Κλάεσον (81΄ Σβάνμπεργκ), Όλσον, Έκνταλ (82΄ Κάζιστ), Φόρσμπεργκ (87΄ Όλσον), Κουάισον (87΄ Γκιεκέρες), Ίσακ.

ΕΛΛΑΔΑ (Τζον Φαν΄τ Σχιπ): Βλαχοδήμος, Χατζηδιάκος, Μαυροπάνος, Τσιμίκας, Γιαννούλης (84΄ Λημνιός), Ανδρούτσος, Μπουχαλάκης, Σιώπης (71΄ Πέλκας), Μπακασέτας, Μασούρας (71΄ Τζιόλης), Παυλίδης (75΄ Δουβίκας).

Η Σουηδία είναι πλέον στην κορυφή του ομίλου με 15 βαθμούς, ακολουθεί η Ισπανία με 13 και στην 3η θέση είναι η Ελλάδα με 9. Επόμενο ματς για την εθνική μας, και προτελευταίο στην προκριματική φάση, είναι αυτό κόντρα στην Ισπανία στις 11 Νοεμβρίου στο ΟΑΚΑ