14.8 C
Arta
Τετάρτη, 27 Οκτωβρίου, 2021

Ερασιτεχνικά πρωταθλήματα. Τα αποτελέσματα της ημέρας σε Άρτα, Πρέβεζα & Ιωάννινα

Ολοκληρώθηκαν τα πέντε από τα έξι παιχνίδια της δεύτερης αγωνιστικής της Α’ ΕΠΣ Άρτας (Ο Δίας φιλοξενεί αύριο στις 15:30 την Ανέζα στους Κωστακιούς), της οποίας τα δύο δυνατά παιχνίδια (ΑΕΚΠ-Δόξα και Μέλισσα-Καμπή) έμειναν ισόπαλα.

Πιο συγκεκριμένα, στο γήπεδο των Πλησιών η ΑΕΚΠ έμεινε πίσω στο σκορ από το 17ο λεπτό όταν ο Παπάς άνοιξε λογαριασμό για την Δόξα, κάνοντας το 1-0. Έξι λεπτά μετά, στο 23ο λεπτό η ΑΕΚΠ ισοφάρισε σε 1-1, που ήταν και το τελικό σκορ του παιχνιδιού. Στο δεύτερο μισό κυριάρχησε η ένταση στο παιχνίδι με τους ποδοσφαιριστές να μην μπορούν να βρούν ρυθμό. Αξίζει επίσης να αναφέρουμε πως ο «άρχοντας» της αναμέτρησης απέβαλε τον προπονητή της Δόξας κ. Νίκου, στο 74ο λεπτό.

Στο Γλυκόριζο, η Μέλισσα ήρθε ισόπαλη 3-3 με την Καμπή σε ένα εκπληκτικό, να παρακολουθείς, παιχνίδι. Η Καμπή ήταν μπροστά με 2-0 στο ημίχρονο και με την έναρξη του β’ μέρους η ομάδα του κ. Κωνσταντινίδη έφτασε στην ισοφάριση, με γκολ των Στασινούλα και Σπύρου στο 48ο και 65ο λεπτό αντίστοιχα. Οκτώ λεπτά μετά, στο 73′, η Καμπή πήρε ξανά το προβάδισμα με τον Νίκαρη. Η ΑΕΜ Μέλισσα έβαλε το γκολ που της χάρισε τον βαθμό της ισοπαλίας στο 89ο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Κωσταδήμα.

Στη Φιλοθέη, η τοπική ομάδα ηττήθηκε από τον Σουφά Κομποτίου με 0-1. Ο Σκουφάς πήρε «κεφάλι» στο σκορ από το 25ο λεπτό και κατάφερε να το διατηρήσει για όλο το υπόλοιπο παιχνίδι. Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες αναλώθηκαν στον χώρο του κέντρου, όπου και αλληλοεξουδετερώθηκαν.

Στην Καμπή, το Ξηροβούνι συνέχισε την επέλασή του στο φετινό πρωτάθλημα, κερδίζοντας με το ευρύ 8-0 τον Παναγροτικό Αγ. Σπυρίδωνα. Η ομάδα του κ. Παππά μπήκε με φόρα στην αναμέτρηση και σκόραρε 4 τέρματα στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο μισό οι «μηχανές δεν έσβησαν» και συνέχισαν να σκοράρουν ασταμάτητα φτάνοντας τα 8 γκολ, δείχνοντας τον μοναδικό στόχο της ΑΕΞ, που δεν είναι άλλος από το πρωτάθλημα.

Το Κλειδί βάζει γερές βάσεις για την διεκδίκηση της πρώτης θέσης, καθώς επικράτησε στο γήπεδο Δημαρίου επί του Πέτα με 6-0. Το Κλειδί παίζοντας πολύ καλό ποδόσφαιρο βρέθηκε μπροστά στο σκορ από το 18ο λεπτό, ενώ στο μισάωρο του αγώνα έκανε το 2-0. Στο δεύτερο ημίχρονο με 4 διαδοχικά γκολ, διαμόρφωσαν το τελικό 6-0 κρατώντας παράλληλα ανέπαφη την εστία τους για δεύτερο σερί παιχνίδι. Θυμίζουμε πως το Κλειδί έχει κάνει το 2/2 με το ίδιο σκορ (6-0).