20.6 C
Arta
Πέμπτη, 23 Σεπτεμβρίου, 2021

Απέτυχε ξανά η Εθνική. 1-1 με το Κόσοβο. Χωρίς νίκη ακόμα στα προκριματικά του Μουντιάλ

Πριν αρχίσουν οι αγώνες για τα προκριματικά, υπήρχε η ελπίδα ότι η νεανική ομάδα του Τζον Φαν’τ Σχιπ θα μπορούσε να διεκδικήσει ίσως την δεύτερη τουλάχιστον θέση του ομίλου, πίσω από το μεγάλο φαβορί, που είναι η Ισπανία.

Η πρεμιέρα ήταν υπέροχη. Το 1-1 με τους Iσπανούς ήταν σίγουρα μια τεράστια έκπληξη που ανέβασε πάντως ακόμα περισσότερο τις απαιτήσεις όλων μας. Η συνέχεια, όμως, ήταν διαφορετική.

Στα δύο επόμενα ματς με Γεωργία (1-1) και απόψε με το Κόσοβο, επίσης 1-1, η ελληνική ομάδα έδειξε τις πραγματικές της δυνατότητες. Δηλαδή το απόλυτο τίποτα.

Έτσι, με 3 βαθμούς σε 3 ματς, ακόμα και η 2η θέση μοιάζει με όνειρο θερινής νυκτός. Και μπορεί να έχουμε ακόμα αρκετά ματς μπροστά μας για να καλύψουμε το χαμένο έδαφος, η εικόνα του εθνικού μας συγκροτήματος, όμως, είναι τόσο απελπιστική, που είναι πιθανότερο η ψαλίδα να ανοίξει παρά να κλείσει. Τουλάχιστον για την ώρα είμαστε …αήττητοι.

Στην Πρίστινα απόψε η Εθνική τα έκανε όλα λάθος. Ήταν μια ομάδα χωρίς αρχή και τέλος. Δεν είχε καμία συνοχή στο παιχνίδι της και καμία ουσία. Πελαγοδρομούσε στο κέντρο και έμοιαζε να πανικοβάλεται συχνά όταν ήταν σε θέση άμυνας (με 5 καθαρούς αμυντικούς στην 11αδα). Όσον αφορά στην επίθεση, ήταν απίστευτα ακίνδυνη, σε βαθμό κακουργήματος θα έλεγε κανείς. Ήταν απλά κουραστικό να τη βλέπει κανείς.

Το ότι πήραμε το προβάδισμα στο σκορ, βάσει της εικόνας τους ματς, ήταν έκπληξη. Αυτό συνέβη στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, μετά από μια έξοχη ασίστ πάσα του Μπακασέτα στον Δουβίκα, που πλάσαρε άψογα. Αυτή η φάση ήταν ό,τι καλύτερο είχε η εθνική μας σε όλο το ματς. Κυριολεκτικά, δεν είχαμε τίποτα άλλο να επιδείξουμε.

Απέναντί μας ήταν μια καλύτερη ομάδα που πίεσε σωστά έκανε φάσεις και δικαιώθηκε έστω και στις καθυστερήσεις του αγώνα όταν και ισοφάρισε σε 1-1 με τον Μουρίτσι.

Κόσοβο (Μπερνάρντ Σαλάντες): Μούριτς, Βολβόντα, Ραχμάνι, Αλίτι (78’ Φαζλί), Χαντερζιονάι, Χαλίμι (84’ Μουσλίγια), Ντρέσεβιτς, Μπερίσα (78’ Λοσάι), Ρασίτσα, Μουρίτσι, Καστράτι (46’ Μπιτίτσι).

Ελλάδα (Τζον φαν’τα Σχιπ): Βλαχοδήμος, Ανδρούτσος, Τζαβέλλας, Μαυροπάνος, Γιαννούλης, Τσιμίκας (88’ Παπαδόπουλος), Σιώπης, Μπουχαλάκης, Μπακασέτας, Παυλίδης (80’ Φούντας), Δουβίκας (63’ Μάνταλος).

Για τον 2ο όμιλο, η Ισπανία κέρδισε την Γεωργία με 4-0. Ρεπό στον όμιλό μας είχε η Σουηδία.
Την προσεχή τετάρτη η Ελληνική ομάδα θα αντιμετωπίσει την Σουηδία σε έναν αγώνα δίχως αύριο. Με νική διατηρεί τις αμυδρές της ελπίδες να δει το Κατάρ από κοντά. Αν όχι…καληνύχτα.